Złotoryjskie Pomniki Przyrody
 
Pełny opis trasy

Pełny opis trasy

Na miejsce rozpoczęcia wędrówki proponujemy, znajdujący się w centrum miasta plac Niepodległości. Stojąc naprzeciw wejścia do kościoła p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny możemy podziwiać jego piękny gotycki portal. Na prawo od niego rośnie pierwszy ze Złotoryjskich pomników przyrody - okazały drzewiasty sześciopienny cis pospolity. Jego wiek szacowany jest na około 100 lat. W pobliżu znajduje się pomnik Niepodległości zaprojektowany i wystawiony w 1990 roku przez Komitet Obywatelski "Solidarność".

Udajemy się następnie w stronę Rynku. Przy wejściu do wieży kościelnej znajduje się pomnik Valentina Trozendorfa wybitnego pedagoga i rektora gimnazjum złotoryjskiego - uczelni słynnej w XVI wieku nie tylko na Śląsku. W wieży kościelnej, którą możemy zwiedzić, znajduje się sala poświęcona tej postaci, jak również rekonstrukcja biblioteki łańcuchowej. Z galerii wieży możemy podziwiać panoramę miasta z wysokości 63m. Po wyjściu z wieży udajemy się na Rynek.

Wychodzimy naprzeciw starego ratusza miasta (zbudowany w latach 1841 - 1842) i Fontanny Delfina wystawionej przez ówczesnego burmistrza Złotoryi Johanna Feige w 1604 roku. Skręcamy w lewo i dochodzimy do ulicy Basztowej, która wyłączona obecnie z ruchu kołowego, doprowadza nas do Baszty Kowalskiej.Po drodze widzimy stare kamienice, przeważnie XIX wieczne z ciekawymi zdobieniami. Jeżeli zdecydujemy się zwiedzić Basztę Kowalską to wstępujemy do Centrum Informacji Turystycznej mieszczącej się w budynku nr 15 przy ulicy Basztowej, aby otrzymać klucze od Baszty.

Znajdujące się naprzeciw Baszty schodki prowadzą na złotoryjskie planty, czyli aleje Miłą. Zaraz przy zejściu ze schodków znajdują się dwa pomniki przyrody - dąb szypułkowy oraz platan klonolistny. Wiek obu drzew szacowany jest na ok. 150 lat. Idąc aleją mijamy po prawej Muzeum Złota (warto zwiedzić bo jest to jedyne takie muzeum w Polsce). Przy końcu alei zobaczymy orginalny eklektyczny budynek w którym obecnie mieści się Urząd Miasta. W głębi placu Orląt Lwowskich znajduje się budynek dawnej szkoły miejskiej zbudowany w latach 1765 - 1769. Szkoła działała w nim o roku 1876. Obecnie ma tu siedzibę między innymi Towarzystwo Miłośników Ziemi Złotoryjskiej oraz Biblioteka Pedagogiczna. Idąc do końca alei, przy pomniku Wojska Polskiego przechodzimy na drugą stronę ulicy Kolejowej i skręcamy w lewo. Mijamy budynek szkoły zbudowany w końcu XIX wieku dzięki fundacji Schwabe - Priesemuth, w którym obecnie mieści się Gimnazjum nr 1 i Liceum Ogólnokształcące. Za salą sportową szkoły znajduje się stara wieża ciśnień z 1725r.

Schodzimy schodkami w parku w dół i idziemy dalej prosto ulicą Sportową, aż do mostku nad rzeką Kaczawą. Przechodzimy przez mostek i po drugiej stronie ulicy 3 - Maja na podwórku przy posesji nr 10 znajduje się następny pomnik przyrody - dąb czerwony. Jego wiek oceniany jest na 150 lat.

Wracamy w stronę miasta ulicą 3 - Maja. Przed stacją kolejową przechodzimy przez stary most na drugą stronę Kaczawy. Za mostem skręcamy w lewo i idąc ulicami Garbarską i Stromą dochodzimy do skrzyżowania z biegnącą do góry ulicą Cmentarną. Wchodząc nią pod górę dochodzimy do rozwidlenia dwóch szlaków. Jeden - "Szlak Polskiej Miedzi" zawiedzie nas do kopalni złota "Aurelia", drugi to ścieżka św. Jadwigi biegnąca wzdłuż cmentarza. Oba szlaki spotykają się później na placu Sprzymierzeńców, gdzie i my mamy zamiar dotrzeć.

Proponujemy udać się dalej ulicą Cmentarną i na terenie cmentarza zaraz za wejściem obejrzeć kościół p. w. Świętego Mikołaja pochodzący z XIV wieku, a następnie powrócić na szlak wiodący do kopalni złota. Zwiedzanie kopalni możliwe jest w okresie letnim ( od maja do września). Idąc dalej tym szlakiem dochodzimy do pl. Sprzymierzeńców i ulicy Legnickiej.

Jesteśmy u podnóża Górki Mieszczańskiej, która była przed II wojną światową parkiem. Wchodzimy w aleje lipową prowadzącą do strzelnicy sportowej i skręcamy w prawo, w dróżkę biegnącą na szczyt górki. Tutaj znajduje się wspaniały dąb szypułkowy liczący ok. 250 lat. Jest to najstarsze złotoryjskie drzewo. Obok starej fontanny znajduje się ścieżka, którą schodzimy w dół.

Z parku wychodzimy obok ogrodzenia basenu miejskiego na terenie którego, znajdują się następne dwa pomniki. Są to buki zwyczajne odmiany czerwonolistnej (Fagus silvatica "Atropunicea"). Młodszy buk (ok. 75 lat) znajduje się na środku trawnika nad basenem. Starszy buk (ok. 180 lat) przy samym wejściu na basen.

Do miasta wracamy ulicą Legnicką, a następnie Staszica. Po drugiej stronie ulicy Staszica możemy zobaczyć fragmenty starych murów miejskich i kościół Świętej Jadwigi, na dziedzińcu którego znajduje się się kapliczka słupowa z XV wieku i figura Św. Jana Nepomucena z 1732 r. Dochodzimy do budynku Nadleśnictwa Złotoryja.

Idąc dalej ul. Staszica docieramy do ostatniego już pomnika przyrody - dębu szypułkowego (ok. 200 lat) rosnącego na terenie Ośrodka Szkolno - Wychowawczego. Po drugiej stronie ulicy Staszica znajduje się obelisk ustawiony z okazji XX-lecia powrotu Ziemi Złotoryjskiej do Macierzy w 1965 roku. Wracamy do centrum ulicą Sienkiewicza i kończymy naszą wycieczkę pod pomnikiem Reymonta.


Opracował: Andrzej Markowski

 
 
 
Jesteś 683 gościem
na tej stronie

(od 01.05.2005)
©Copyright by Uczniowie Gimnazjum nr 1 w Złotoryi
A.D. 2005
design by minchal