Kościół św. Jadwigi

Kościół Św. Jadwigi

Św. Jadwiga była żoną Henryka Brodatego władającego ziemią śląską na początku XIII wieku. Jej zawdzięczamy sprowadzenie do Złotoryi zakonu franciszkanów, którzy w latach trzydziestych XIII wieku rozpoczeli budowę swego kościoła i klasztoru. Ich budowla została zniszczona podczas najazdu husytów w 1426r. Odbudowaną, w 1526 przejeli protestanci. W XVI wieku mieściło się tu gimnazjum Walentego Trozendorfa. Szkoła funkcjonowała do dnia 17 lipca 1554 roku, w którym nastąpił wielki pożar miasta nie oszczędzając gimnazjum. W 1704 r. powrócili franciszkanie odbudowując kościół i klasztor. Do dziś zachował swój XVII - XVIII wieczny wystrój. Przed kościołem znajduje się figura Św. Jana Nepomucena (1732 r.) i unikatowa kapliczka słupowa z końca XV wieku.

Przy bramie kościelnej rozpoczyna się "ścieżka św. Jadwigi" prowadząca od tego miejsca do ruin zamku piastowskiego na Wzgórzu Zamkowym w Rokitnicy. Trasę (ok. 6km) najlepiej pokonywać pieszo lub rowerem.